Świece do aromaterapii – prawda czy fałsz?
Czy świece do aromaterapii istnieją naprawdę? A może to tylko chwyt marketingowy?
Moje Klientki czasem pytają, czy świece Green Dragonfly to świece do aromaterapii. Lubię ważne pytania i lubię przedstawiać fakty. Dno nich prowadzą mnie moje wieloletnie próby i testy nad różnymi rodzajami świec naturalnych… Nawet jeśli fakty nie są tak barwne i marketingowo skuteczne, jak szerzące się wokół naturalnych świec mity.
Czym jest aromaterapia?
Aromaterapia jest to dziedziną alternatywnej medycyny, która zajmuje się wykorzystaniem olejków eterycznych dla osiągnięcia korzyści terapeutycznych. Chodzi o polepszenie naszego fizycznego i psychicznego samopoczucia. Zgadzam się ze specjalistami w dziedzinie aromaterapii, którzy głoszą tezę, że do aromaterapii powinno używać się olejków eterycznych w niezmienionej postaci. Olejki eteryczne są substancjami bardzo złożonymi chemicznie. W wyższych temperaturach większość z nich jest mało stabilna, zwyczajnie zmienia swój profil chemiczny.
Moja opinia na temat “świec do aromaterapii”.
Szczerze mówiąc, według mnie nie istnieje coś takiego jak „świece do aromaterapii”. No, chyba, że ktoś rozumie aromaterapię tylko i wyłącznie przez pryzmat jej wpływu na nastrój, poprzez zapach… Ale to jest wysoce niepełna definicja.
Olejek eteryczny w wyższej temperaturze, jaką generuje płomień świecy, traci swoje właściwości aromaterapeutyczne. Nawet jeśli nie wszystkie, to o aromaterapii ciężko tu, według mnie, mówić. To jest bardzo złożony temat. Pozwól, że podzielę się z Tobą kilkoma moimi spostrzeżeniami. Żeby zrozumieć, jak pracuje olejek w świecy naturalnej, trzeba mieć na uwadze kilka aspektów, wymienionych poniżej.
Rodzaj użytego wosku.
Nie chodzi tu tylko o to, czy jest to wosk sojowy czy np. pszczeli. Także o to, czy został użyty wosk do świecy zalewanej w naczyniu czy do naturalnej świecy wolnostojącej. A także, jaki jest to konkretnie wosk, od jakiego producenta. Musisz wiedzieć, że woski sojowe i inne, różnią się bardzo od siebie nawet w obrębie jednego typu. Wystarczy, że pochodzą od rożnych producentów. Nawet różne partie wosku od jednego producenta mają często nieco inne właściwości, a zatem – będą prezentowały inną mechanikę spalania. Właściwości wosku wywierają z kolei wpływ na proces spalania. Różne woski naturalne mają różny sposób “pracy” z olejkami eterycznymi.
Rodzaj użytego knota.
Mam na myśli nie tylko dobór jego wielkości, ale także materiał, z jakiego został wykonany. Proces spalania świecy z olejkiem eterycznym (i bez niego także) jest różny w zależności od tego, czy jest to knot bawełniany, konopny, lniany czy drewniany, czy posiada rdzeń, czy też nie, itd. Do świec naturalnych generalnie używa się knotów o znacznie większych rozmiarach niż do tradycyjnych świec parafinowych. To także, w efekcie ma wpływ na proces destabilizacji olejków eterycznych.
Konfiguracja: wosk-knot.
Jak widzisz możliwości, kombinacji może być tu nieskończenie wiele i każda taka świeca w połączeniu z dodatkiem olejku eterycznego da nam nieco inne parametry spalania. W tworzeniu świec naturalnych jest więcej nauk ścisłych niż sztuki. Przy projektowaniu każdej świecy naturalnej należy wziąć pod uwagę ogromną ilość aspektów. Również fakt, jak proces spalania wpłynie na uwalnianie substancji ze świecy.
Sam proces tworzenia świecy.
Z mojego doświadczenia i wieloletnich testów wynika, że olejek eteryczny dobrze połączy się z woskiem naturalnym, gdy jest dodany do niego w temperaturze nie niższej niż 65 stopni. Zaznaczam, że dotyczy to wosku naturalnego o najniższej temperaturze topnienia. Przy twardszych woskach, olejek eteryczny należy dodać w jeszcze wyższej temperaturze. Dobre połączenie olejku z woskiem jest kluczowe ze względu na bezpieczeństwo spalania świecy. Połączenie tych materii w niższych temperaturach może ocaliłoby na tym etapie właściwości aromaterapeutyczne olejku eterycznego. Jednak mogłoby spowodować niekontrolowane zapłony niezwiązanych z woskiem kropli olejku, podczas palenia świecy. Tak więc już na etapie połączenia olejku eterycznego z woskiem naturalnym, w mojej opinii, większość olejków eterycznych używanych do świec, straci swoje właściwości aromaterapeutyczne.
Ilość dodanego olejku eterycznego.
Każda świeca naturalna uwalnia zapach na dwa sposoby: na zimno – gdy się nie pali (cold throw) i gdy się pali (hot throw). W przypadku świecy z olejkami eterycznymi jako twórca ocalam odrobinę “aromaterapii”. Po prostu zapewniam moim pachnącym świecom uwalnianie olejku na zimno. Wtedy, gdy otwierasz piękne pudełeczko ze świecą naturalną i czujesz ten subtelny, nienachalny zapach.
Jednak uwalnianie zapachu na ciepło, gdy świeca naturalna z olejkami eterycznymi pali się, nigdy nie jest i nie będzie takie, jak w przypadku świecy z olejkami syntetycznymi. Te zostały specjalnie stworzone w laboratoriach tak, by zachować stabilność w wyższych temperaturach.
I tu ponownie odniosę się do testów, które przez lata wykonywałam w mojej pracowni. Chciałam poznać pracę i przewidywalność materii, z jaką pracuję. Testy pokazały, że w przypadku wosków, na których pracuję (od wiarygodnych, rzetelnych producentów), dodanie więcej niż 1% olejków eterycznych do świecy naturalnej mija się z celem. Przy większej ilości olejków eterycznych nie zmienia się w znaczący sposób uwalnianie zapachu na ciepło. A wrażliwsze, takie jak ja, osoby jedynie odczują ból głowy w wyniku uwalniania zmienionych chemiczne przez wysoką temperaturę spalania świecy, substancji z olejku eterycznego.
To są właśnie złożone powody, dla których w świecach Green Dragonfly znajduje się mniej niż 1% dobrej jakości olejków eterycznych. Dlatego też niespecjalnie wierzę w naturalne świece do aromaterapii. I dlatego nie ukrywam, że te niewielkie (poniżej 1%) ilości olejków eterycznych, dodaję do świec nie dla efektu aromaterapeutycznego bynajmniej, tylko dla Twojej przyjemności… Kiedy otwierając pudełeczko czujesz delikatny, subtelny zapach natury. Świece w mojej opinii nie są sposobem na aromaterapię. Są za to piękną drogą tworzenia i przekazywania emocji. Powołuję je do życia po to, by świeciły bezpiecznym, zdrowym światłem. Aby dawały Ci radość, przyjemność, by budziły zachwyt i przypominały, jaka jesteś ważna. A, że to działa na nasze, kobiece dusze „terapeutycznie”, to już inna historia…
UWAGA!
Jeśli chcesz w pełni wykorzystać właściwości aromaterapeutyczne olejków eterycznych, świetnym rozwiązaniem będzie np. zakup dobrej jakości olejków i dobrego dyfuzora.
Jeśli interesujesz się aromaterapią, zajrzyj koniecznie tu.