palenie świec sojowych – najczęstsze błędy
Palenie świec sojowych i rzepakowych – czy to może być trudne?
Świece otaczają nas od dawna, ale dopiero od kilku lat popularne na rynku stały się świece sojowe i rzepakowe a także świece z innych wosków naturalnych. Green Dragonfly, jako pierwsza w Polsce marka wolnostojących świec sojowych i rzepakowych cieszy się już kilkunastoletnim doświadczeniem. A ja jako twórca i coach, doradzam także innym producentom, by wprowadzali na rynek produkty wysokiej jakości.
Jednak nie tylko producent/twórca jest odpowiedzialny za to, jakie będzie Twoje zadowolenie z użytkowania naturalnych świec sojowych i rzepakowych, które kupisz. Świeca może być idealnym produktem, ale to sposób jej palenia ostatecznie sprawia, że pozostajesz w zachwycie lub… w niezadowoleniu.
Dowiedz się, jakie są najczęściej popełniane błędy przy używaniu świec sojowych…
Mam nadzieję, że prześledzenie listy najczęściej popełnianych błędów przy użytkowaniu świec naturalnych sprawi, że unikniesz rozczarowań spowodowanych „na własne życzenie”.
-
Palenie wolnostojących świec z kolekcji PURE, In ZEN oraz In Velvet zbyt krótko za każdym razem.
Wolnostojące świece sojowe i rzepakowe mają coś, co nazywamy „pamięcią”. Jeśli będziesz je palić zbyt krótko (poniżej 2,5 h jednorazowo), świeca zacznie wypalać się wgłąb. Pojawi się „efekt tunelowania”. Tradycyjne świece parafinowe, do których palenia jesteśmy od dziesiątek lat przyzwyczajeni, nie mają „pamięci”. Dlatego gdy zaczynamy używać świec naturalnych, wydaje się nam, że będą zachowywać się podobnie. Te jednak palą się zupełnie inaczej. W tym przypadku zbyt krótki czas palenia świecy wolnostojącej skutkuje nie tylko efektem „tunelowania”. Powoduje także zbyt duże naprężenia podczas zastygania wosku. Te naprężenia mogą spowodować pęknięcia ścianek świecy naturalnej przy kolejnych jej paleniach. Pamiętaj, żeby świece naturalne traktować inaczej niż parafinowe. Świece z wyżej wymienionych kolekcji pal za każdym razem minimum 2,5h.
-
Palenie świec zalewanych w naczyniach zbyt krótko za każdym razem.
Gdy popełnisz ten błąd, wosk nie wypali się w całości i skraca się ogólny czas palenia świecy sojowej. Chociaż woski naturalne do świec zalewanych w naczyniach nie mają tak silnej „pamięci” jak woski do świec wolnostojących, jednak zbyt krótki czas ich palenia spowoduje podobny efekt tunelowania (wypalania się wosku wgłąb świecy). Pal świece sojowe zalewane w naczyniach każdorazowo tak, aby wojsk roztopił się możliwie najbliżej ścianek naczynia.
-
Brak opieki nad knotem.
Knot bawełniany i knot drewniany, jako dusza świecy, musi działać bezbłędnie. Do tego potrzebna jest odrobina Twojej troski. Skracaj knot przed każdym paleniem świecy do wysokości ok 0,4 mm. Gdy górna część knota bawełnianego zagina się podczas palenia, prostuj ją lub skracaj. Skracaj knot również, gdy świeca naturalna zaczyna kopcić lub gdy jej płomień wydaje Ci się zbyt intensywny. Pilnuj, żeby wosk w środku świecy zawsze pozostawał czysty, bez odłamków knota i innych zanieczyszczeń. Wówczas świeca odwdzięczy Ci się czystym spalaniem, pozbawionym sadzy.
-
Palenie świec naturalnych w przeciągu, lub miejscach wzmożonych ruchów powietrza.
Zwróć na to uwagą szczególnie, gdy palisz naturalne świece wolnostojące. Ruchy powietrza nie tylko spowodują wypalanie się wosku w jednym kierunku, co może w efekcie zniszczyć ściankę świecy. Powodują też intensywniejsze spalanie a co za tym idzie – wzmożone wydzielanie sadzy. Pilnuj, by świeca zawsze stała w miejscu pozbawionym ruchów powietrza, zwłaszcza, gdy palisz świecę sojową z suszonymi roślinami jak ta z kolekcji In Velvet lub gdy używasz lampionu. Pamiętaj – bezpieczeństwo ponad wszystko.
-
Narażanie wolnostojącej świecy sojowej na nagłe zmiany temperatury i przechowywanie jej w temperaturze poniżej 15 stopni.
Wosk sojowy do świec wolnostojących jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatur. To materia, która niejako „żyje” – kurczy się i rozszerza pod wpływem zmian temperatury, a wówczas wewnątrz tworzą się mikropęknięcia. Nie widać ich wprawdzie gołym okiem, ale ujawnią się podczas palenia w postacie pękania ścianek świecy sojowej. Dlatego przechowuj świece zawsze w temperaturze pokojowej. Gdy przesyłka ze świecami przyjdzie do Ciebie w zimnej porze roku, daj świecy czas by przyzwyczaić się do temperatury pokojowej przez kilka godzin, zanim ją zapalisz. W ten sposób zmniejszysz ryzyko uszkodzeń świec wolnostojących z kolekcji Pure, In Velvet oraz In Zen.
Palenie świec sojowych i rzepakowych staje się łatwe, gdy tylko będziesz przestrzegać tych zasad. Dodatkowo w każdej świecy znajdziesz pomocną instrukcję użytkowania.