Knot drewniany i knot bawełniany – dusza świecy

bawełniane, naturalne knoty do świec, alternatywa knota drewnianego

Drewniany knot i knot bawełniany, niebielony  to naturalny wybór Green Dragonfly.

Kiedy podczas warsztatów w Synchronii zadaję pytanie: co jest najważniejsze w świecy i słyszę odpowiedź: „knot”, jestem naprawdę szczęśliwa. To oznacza, że ludzie, których uczę świecowego rzemiosła, zdają sobie sprawę już od początku, co jest prawdziwą duszą świecy. To właśnie knot – drewniany, czy też bawełniany i sposób jego pracy sprawia, że jako użytkownik jesteś zadowolona ze świecy, albo nie.

Na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów knotów.

Względną nowością są knoty drewniane. Jednak najpopularniejszą opcję stanowią knoty bawełniane. Wśród nich mamy knoty płaskie, okrągłe, taśmowe. Knoty bawełniane mogą zawierać rdzeń papierowy lub inny, albo być wykonane i wzmacniane wyłącznie włóknami bawełny. Można znaleźć także podobne knoty lniane i konopne, jednak w Polsce są one rzadziej spotykane. Wszystkie rodzaje knotów bywają bielone, barwione lub po prostu – niebielone, naturalne. Takich właśnie używam w naturalnych świecach Green Dragonfly. Poznanie świata knotów drewnianych i bawełnianych oraz wiedza o nich,  jest jak uzyskanie klucza do duszy świecy, odnalezienie szyfru do języka, którym przemawia. To najtrudniejszy i najbardziej wymagający element w tworzeniu naturalnych świec sojowych, rzepakowych czy kokosowych. Szczególnie, gdy dotyczy świec o oryginalnym designie.

W Green Dragonfly używam wyłącznie knotów w 100% naturalnych.

Są to knoty bawełniane, niebielone, które nie zawierają rdzenia z ołowiu, papieru, ani z żadnej innej substancji. Wszystko po to, abyś mogła używać zdrowych świec, bezpiecznych. świece z takimi knotami zapewnią Ci czyste spalanie i czystą atmosferę Twojej przestrzeni. Knoty gruntuję wyłącznie w woskach naturalnych i nigdy nie używamy tych gotowych, dostępnych na rynku i gruntowanych w parafinie, chociaż to prostsze i tańsze rozwiązanie, jednak nie najlepsze.

Gruntowanie knotów…

Gruntowanie knota bawełnianego polega na zamoczeniu go w wosku. W pracowni Green Dragonfly używam do gruntowania knotów wyłącznie wosków naturalnych. Knot gruntuje się po to, by utwardził się i zachował stabilność w świecy sojowej, zalewanej w naczyniu oraz by łatwiej pobierał „paliwo”. Następnie, długi knot tnę na mniejsze kawałki i na każdym z nich zaciskam blaszkę. Blaszka  umożliwia świecy wypalanie się do końca, a knotowi zapewnia odpowiednią stabilizację. Ten proces jest pracochłonny. Wyobraź sobie ręczne wykonanie 1000 małych knotów do naturalnych tealightów , w taki właśnie sposób… Ale efekt nagradza wysiłek. Gruntowanie jest koniecznością, gdy tworzę świece sojowe zalewane w naczyniach i naturalne tealighty. W przeciwnym razie, knot bawełniany zdestabilizowałby się  w naczyniu podczas tworzenia świecy. W efekcie naturalna świeca sojowa mogłaby wypalać się nierówno.

Knoty drewniane to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych knotów bawełnianych.

Oprócz knotów bawełnianych, do naturalnych świec Green Dragonfly używam także drewnianych knotów. Wybieram dostawcę, który dba o szczegóły, podobnie jak ja.  Knoty drewniane do świec Green Dragonfly wykonywane są z poszanowaniem środowiska i wolne od substancji chemicznych. Szczególna technologia ich wykonania sprawia, że przy prawidłowym używaniu są niezawodne. Doskonale palą się, podczas gdy wiele innych knotów z drewna tli się zamiast palić. Być może sądzisz, że knot to drobiazg… Ale ten drobiazg ożywia świecę, a ja bardzo troszczę się o drobiazgi. Knoty drewniane paląc się wydają specyficzny dźwięk – podobny do dźwięku trzaskającego w ognisku drewna, jednak o wiele cichszy. Świece sojowe z drewnianym knotem są często kupowane przez moje Klientki jako świece do medytacji.

Opinie klientów

Newsletter

Zapisz się na newsletter.