Dlaczego świeca kopci?

dlaczego świeca kopci

Dlaczego świeca kopci? Warto znać odpowiedź na to pytanie. Wówczas przekonasz się, że stwierdzenie: „świece sojowe nie kopcą” jest tylko mitem…

Jakie są fakty? 

Świeca zaprojektowana i wykonana prawidłowo, z wysokiej jakości materiałów, z dobrze dobranym knotem do rodzaju „paliwa”, nie „obciążona” dodatkami – barwnikami, olejkami zapachowymi czy dużymi ilościami olejków eterycznych będzie emitowała minimalne ilości sadzy. Pod warunkiem, że użyjemy jej we właściwy sposób.

Jak widzisz, zmiennych jest tu bardzo wiele. Zacznijmy od początku…

Wszystkie woski, czy parafiny zawierają cząsteczki węgla. Kiedy zapalasz świecę, po prostu widzisz piękny, kojący efekt. A tak naprawdę tu zaczyna się fascynująca, chemiczna przygoda.

W uproszczeniu: płomień zapalonej świecy roztapia wosk w okolicy knota. Wówczas knot – nasza kapilarna „pompa” wciąga paliwo a ciepło płomienia, zmienia wosk w gaz. Aby spalanie przebiegało prawidłowo, potrzebny jest tlen z powietrza. Przy spalaniu oprócz światła i ciepła wytwarza się  dwutlenek węgla oraz pewne ilości pary wodnej. Uwalniana energia cieplna powoduje sukcesywne roztapianie się wosku, jego kapilarne „wędrowanie” do knota i to podtrzymuje reakcję.

W prawidłowo przebiegającej reakcji spalania, cząsteczki węgla (pochodzące z wosku) spalają się całkowicie w płomieniu.

Więc dlaczego świeca kopci?

Problem zaczyna się, gdy do płomienia świecy dotrze zbyt mało lub zbyt dużo powietrza (tlenu), albo knot otrzyma zbyt mało lub zbyt dużo paliwa. Wtedy proces spalania zaburzy się, reakcja nie przebiegnie prawidłowo, nie wszystkie cząsteczki węgla spalą się i wówczas objawią nam w postaci sadzy.

Może Cię zaskoczę, ale w zasadzie bez znaczenia jest, czy palisz świecę z dobrej jakości wosku naturalnego czy z dobrej jakości parafiny. Oczywiście, określenie „dobrej jakości” jest tu bardzo istotne. Inne czynniki, mają większe znaczenie dla czystości procesu spalania, czyli dla prawidłowego, nie zaburzonego procesu spalania, niż rodzaj użytego paliwa.

Nie słuchajmy więc mitów marketingowych, generowanych przez przemysł świec sojowych i parafinowych, tylko skupmy się na faktach.

Jakie konkretnie czynniki zaburzają proces spalania, sprawiając, że świeca kopci?

Nieprawidłowo wykonana świeca:
  • błędy konstrukcyjne, które sprawiają, że wewnątrz świecy tworzą się wolne przestrzenie powietrzne. Wówczas paliwo będzie dostarczane do knota z różnym natężeniem i prędkością, co skutkuje zaburzeniem procesu spalania.
    źle dobrany knot do rodzaju wosku. Przy doborze knota należy uwzględnić rodzaj paliwa, jego temperaturę topnienia i wykonać odpowiednie testy. W Green Dragonlfy używam wyłącznie bawełnianych, niebielonych knotów wysokiej jakości.
  • źle dobrany rozmiar knota rodzaj i rozmiar naczynia nie dopasowany do rodzaju paliwa i rodzaju knota. Naczynie może się np. zbyt szybko ogrzewać i tym samym zwiększać ilość paliwa dostarczanego do knota. Może także być zbyt wysokie, co w pewnym momencie ograniczy ilość dostarczanego do świecy tlenu.
  • Rośliny, lub inne dodatki zmieszane z woskiem i znajdujące się w „basenie” świecy to poważny błąd twórczy. Świece z kwiatami powinny być zawsze wykonywane w taki sposób, żeby rośliny znajdowały się w ściankach świecy i nigdy nie miały kontaktu z „basenem” – roztopioną częścią świecy. Pyły z roślin nie tylko zaburzają proces spalania, gdyż zapychają knot, ale także czynią świecę niebezpieczną dla otoczenia.
Dodatki, które zawiera świeca:
  • olejki zapachowe, barwniki, olejki eteryczne. Moje testy pokazały, że te czynniki znacznie pływają na czystość spalania. Dzięki nim z miłośnika świec zapachowych stałam się ich wrogiem. Dlatego właśnie w Green Dragonfly moim wyborem jest tworzenie świec bezzapachowych lub dodawanie mniej niż 1% olejków eterycznych do świec. Wprawdzie świeca taka nie jest świecą zapachową a pachnącą (uwalnia zapach tylko, gdy się nie pali), ale dzięki temu zapewnia czystsze spalanie.

Nieprawidłowe używanie świecy.

Teraz czas, żebym Tobie przekazała pałeczkę odpowiedzialności. Chociażby w Twoje ręce dostała się najzdrowsza, najlepiej wykonana świeca, niewłaściwym użytkowaniem możesz przekreślić czyste spalanie poprzez:

  • palenie świecy w przeciągu lub w obszarze ruchów powietrza. Wówczas do świecy będą dostarczane zmienne ilości tlenu i proces spania zostanie zaburzony. Spróbuj pomachać ręką nad płomieniem świecy. Co zobaczysz?
  • Nie przestrzeganie minimalnego i maksymalnego czasu palenia świecy. Te czasy, podane na etykietach świec zostały ustalone podczas testów tak, żeby zapewnić użytkownikowi najczystsze spalanie.
  • Brak opieki nad knotem podczas palenia świecy. Skracaj go przed każdym paleniem świecy, gdy podczas palenia przechyli się, delikatnie go wyprostuj.
  • Stawianie palących się świec blisko siebie. Zachowaj odległości pomiędzy świecami rekomendowane przez ich producentów.
  • Zanieczyszczanie „basenu” świecy paprochami, resztkami zapałek, odłamkami knota. To wszystko sprawi, że do twojej przestrzeni w efekcie uwolni się więcej sadzy. Utrzymuj „basen świecy w czystości”.

Jak widzisz, rodzaj paliwa jest sprawą drugorzędną a proces niezaburzonego spalania zależy od wielu zmiennych. Mówiąc szczerze, idealny proces spalania, zupełnie bez sadzy pod prostu nie istnieje.

Tworząc Green Dragonfly robię wszystko, by dostarczyć Ci najwyższej jakości świece naturalne. Mam zaufanie, że dobrze się o nie troszczysz… bo w ten sposób wspólnie troszczymy się o czystość własnej przestrzeni.

Opinie klientów

Newsletter

Zapisz się na newsletter.