Wosk sojowy a parafina – jakie świece wolnostojące wybrać?

wosk sojowy a parafina - co wybrać

Jak wybrać idealną świecę wolnostojącą?

Wosk sojowy a parafina – czy wiesz, co odróżnia te dwie materie? Jakie są ich właściwości i w jaki sposób one wpływają na zachowanie świec z nich wykonanych? Czy rzeczywiście parafina jest szkodliwa i czy świece naturalne: z wosku sojowego, rzepakowego czy kokosowego powinny stać się naszym pierwszym wyborem? Czytaj dalej…

Palić świece naturalne czy parafinowe?

Oto jest pytanie… A ja postaram się Tobie odpowiedzieć na nie. 🙂
No dobrze, jeśli nawet nie odpowiem, może przynajmniej pomogę Ci w decyzji, od czego zacząć przygodę z paleniem zdrowych świec w Twojej przestrzeni.

Od 13 lat zagłębiam się w tajniki tworzenia świec parafinowych i świec naturalnych. Poprzez setki testów, które prowadzę od samego początku moich, świecowych działań, udało mi się okiełznać wiele rodzajów materii i poznać na wylot ich specyfikę. Podzielę się z Tobą faktami. Nie mitami.
Parafina – czy taka straszna? Czasem tak, czasem nie. Wprawdzie wyborem mojej marki są świece w 100% naturalne… Jednak chcę z całą odpowiedzialnością obalić jeden z najczęściej szerzących się mitów: „że parafina to zawsze zło”.

 

Jak powstaje parafina?

Parafina jest uzyskiwana podczas procesu rafinacji, z ropy naftowej. I tu trzeba zaznaczyć coś, o czym zbyt rzadko mówi się. Parafina, parafinie nie równa. Nie wolno wkładać wszystkich parafin do jednego worka i określać „szkodliwym, złem”. Jeśli producent/artysta do stworzenia świecy użyje taniej parafiny, np. zniczowej, prawdopodobnie Ty, jako odbiorca tego produktu, zafundujesz sobie inhalację związkami szkodliwego toluenu czy benzenu. To tak, jakbyś w swoim pokoju odpaliła mini trabanta.
Bądźmy jednak szczerzy, nie każda świeca parafinowa, jaką znajdziesz na rynku, jest wykonana z parafiny kiepskiej jakości. Istnieją firmy i artyści, którzy pomimo wysokiej ceny, stawiają na czystą parafinę hydrorafinowaną o zaolejeniu do 0,5%. I tu „trabant” zmieni się w „eko-pojazd”. 🙂 Nie chodzi więc o to: „czy z parafiny”, ale o to: „z jakiej parafiny” jest wykonana świeca. Może Cię zaskoczę, jednak świeca z dobrej parafiny hydrorafinowanej, jeśli posiada prawidłowo dobrany knot i nie jest zanieczyszczona niepożądanymi dodatkami (ja za takie uważam np. olejki zapachowe), nie ustępuje parametrami spalania świecy naturalnej.

Dlaczego więc tyle mówi się o szkodliwości świec z parafiny?

Problem polega na tym, jaki procent świec w sklepach jest wykonanych z tej, doskonałej parafiny… Tego, niestety, użytkownik świec raczej nie jest w stanie określić. Kiedyś kiepską parafinę można było rozpoznać po jej lepkości, mniejszej twardości. Dzisiaj ten system nie działa. Istnieje na rynku mnóstwo ulepszaczy syntetycznych i stearyn. One utwardzą i nadadzą luksusowy rys nawet kiepskiemu materiałowi. Różnicę można zobaczyć i poczuć dopiero podczas palenia takiej świecy.
Jeśli wybierasz świece parafinowe, w mojej opinii warto kierować się nie tylko marką czy renomą producenta. Kluczowe jest:  jakie są parametry parafiny, z której wykonana jest świeca. Kiedy wiesz,  jaki jest skład Twojej świecy, masz pewność, że dbasz nie tylko o estetykę, ale też o czystość swojej przestrzeni.

Plusy świec z parafiny.

Niedoścignionym plusem świec z parafiny jest łatwość ich użytkowania. Parafina nie posiada „pamięci” jak woski sojowe, rzepakowe i kokosowe. Dlatego możesz swobodnie zapalić świecę np. na pół godziny, zgasić i potem palić dalej bez obaw, że zacznie „tunelować”. Parafina posiada plastyczność i transparentność, jakiej nigdy nie uzyska żaden woski naturalny. Dlatego pozwala artystom na zastosowanie bardzo szerokiej gamy technik twórczych. Dzięki temu świece mogą dawać spektakularne efekty wizualne podczas palenia. Świece parafinowe z suszonymi kwiatami podświetlają się intensywniej, a rośliny w nich zatopione wydają się bardziej żywe niż te, zatopione w świecach sojowych.
Czas palenia świecy z dobrej jakości parafiny, o jakiej tu piszę, jest porównywalny do czasu palenia świecy naturalnej. Oczywiście, jeśli porównujemy taką samą kubaturę świecy i knot dobrany jest według podobnego schematu spalania.
Jeśli kochasz transparentny efekt, ale chcesz palić w swoim domu tylko świece naturalne, zwróć uwagę na lampiony Green Dragonfly. Wykonuję je z doskonałej parafiny – hydrorafinowanej o zaolejeniu do 0,5 %, żeby dać Ci niezwykły efekt wizualny. A jednocześnie lampion rozświetla naturalny tealight, który ustawia się centralnie wewnątrz lampionu.

A świece naturalne?

Pisząc „świece naturalne” mam na myśli świece z popularnych teraz wosków sojowego, rzepakowego, kokosowego. Pomijam tu temat świec z wosku palmowego (nie używam ze względu na etykę mojego biznesu) i temat świec z wosku pszczelego. Ta materia ma nieco inną plastyczność niż wyżej wymienione woski i jest jedynym woskiem naturalnym, zupełnie nieprzetworzonym, w  czystej formie – najzdrowszym.

Woski sojowe, rzepakowe i kokosowe powstają z olejów roślinnych w procesie ich utwardzania. Z założenia powinny być biodegradowalne.

Woski naturalne są z natury chimeryczne.  Potrafią omamić urokiem twórców świec i początkowo „ukryć” swoją niesforną, polimorficzną naturę. Dlatego tworzenie wolnostojących świec sojowych wymaga od twórcy uważności, wiedzy i doświadczenia. W przeciwnym razie pada on ofiarą pierwszego zachwytu nad własnym dziełem. Puszcza je zbyt wcześnie w świat. Bez sprawdzenia, testów spalania, bez poznania materii. Ponieważ na rynku jest niemało takich produktów, odbiorcy mogą łatwo zniechęcić się do palenia wolnostojących świec naturalnych. „Wędrujący knot”, tunelowanie świecy, krystalizacje, rozpadanie się świecy na kawałki podczas palenia to tylko niektóre problemy, jakie towarzyszą nieprawidłowo wykonanej, naturalnej świecy wolnostojącej.

Skupię się jednak na tych, wykonanych prawidłowo, bezpiecznych, z najwyższej jakości materiałów.

Dla użytkownika minusem, w porównaniu z klasycznymi świecami parafinowymi dobrej jakości może być pilnowanie czasu palenia wolnostojącej świecy sojowej, rzepakowej czy kokosowej. Woski naturalne posiadają coś w rodzaju „pamięci”. Powiedzmy, że zapalasz taką świecę na pół godziny i basen wosku wytapia się na szerokość 3 cm. Przy kolejnym paleniu wosk roztopi się tylko do tego miejsca, nie szerzej, jak to jest w przypadku świecy parafinowej. Żeby naturalna świeca wolnostojąca nie „tunelowała”, trzeba przestrzegać czasu palenia świecy, podanego przez jej producenta/twórcę. W przypadku świec Green Dragonfly znajdziesz go na etykiecie wewnętrznej w opakowaniu.

Biorąc pod uwagę tę „niedogodność” wosków naturalnych, tworzę świece sojowe i rzepakowe o różnych czasach palenia. Dzięki temu, możesz wybrać taką, która najlepiej będzie Ci służyć. Jeśli nie lubisz skupiać się na rytuale troski o świecę i potrzebujesz rozwiązania niemal bezobsługowego, polecam Ci naturalne świece rzepakowe Pure Vintage.

Inna niedogodność wolnostojących świec sojowych, rzepakowych i kokosowych to ich podatność na pęknięcia. Podczas, gdy parafinę można porównać do gumy do żucia, woski naturalne do świec wolnostojących są jak kruche ciasteczka. Dlatego świece z nich wykonane będą bardziej podatne na mikrouszkodzenia niż świece parafinowe.

Plusy wosków naturalnych.

Zaletą wosków sojowego, rzepakowego i kokosowego jest ich biodegradowalność oraz fakt, że pochodzą z roślin. W energii wolnostojących świec wykonanych z tego typu, renomowanych wosków jest coś niezwykłego. Ta mleczna barwa, ich aksamitna struktura, delikatny zapach… One są powodem, dla którego ja i wielu innych twórców decyduje się na wymagającą pracę z woskami naturalnymi. Jest jeszcze jeden plus, który ułatwia życie użytkownikom tych świec: łatwość usuwania zabrudzeń po nich. Wystarczy użyć detergentu. Jeśli kiedykolwiek usuwałaś zabrudzenia po parafinie, z pewnością rozumiesz ten ważny atut użytkowy.

Mity i niedopowiedzenia na temat wosków naturalnych i parafiny.

Nad niektórymi pochyliłam się powyżej, ale są jeszcze inne, które poruszę w kolejnych wpisach:

  •  parafina kopci a woski naturalne nie
  • czas palenia wosków naturalnych jest o połowę dłuższy niż świec parafinowych.

Zaglądaj na blog Green Dragonfly!

Jeśli zainteresowały Cię aspekty techniczne i chciałabyś nauczyć się tworzyć świece, zapraszam Cię TU.

W Synchronii możesz się nauczyć zarówno tworzenia świec i lampionów z najwyższej jakości parafiny, jak i tworzenia świec naturalnych. Świece parafinowe z suszonymi roślinami oraz różne techniki pracy z kolorem poznasz na warsztatach „Twórcy Światła”. Tworzenia świec naturalnych uczę wyłącznie podczas warsztatów indywidualnych osoby, które poważnie myślą o założeniu własnych pracowni/manufaktur. Napisz, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

Opinie klientów

Newsletter

Zapisz się na newsletter.