Knot – dusza świecy

Kiedy podczas moich warsztatów w Synchronii zadaję pytanie: co jest najważniejsze w świecy i słyszę odpowiedź: „knot”, jestem naprawdę szczęśliwa, że ludzie, których uczę świecowego rzemiosła, zdają sobie sprawę już od początku, co jest prawdziwą duszą świecy.
To właśnie knot i sposób jego pracy sprawia, że jako użytkownik jesteś zadowolona ze świecy, albo nie.
Na rynku jest dostępnych bardzo wiele rodzajów knotów. Najpopularniejsze są knoty bawełniane. Wśród nich mamy knoty płaskie, okrągłe, taśmowe. Knoty bawełniane mogą zawierać rdzeń papierowy lub inny, albo być wykonane i wzmacniane wyłącznie włóknami bawełny. Można znaleźć także podobne knoty lniane i konopne, jednak w Polsce są one rzadziej spotykane. Wszystkie rodzaje knotów bywają bielone, barwione lub po prostu – niebielone, naturalne. Takich właśnie używamy w Green Dragonfly. Poznanie świata knotów i wiedza o nich, to jak uzyskanie klucza do duszy świecy, odnalezienie szyfru do języka, którym przemawia. To najtrudniejszy i najbardziej wymagający element w tworzeniu świec, szczególnie, gdy dotyczy świec naturalnych i świec o oryginalnym designie.
W Green Dragonfly używamy knotów bawełnianych, niebielonych, które nie zawierają rdzenia z ołowiu, papieru, ani z żadnej innej substancji. Wszystko po to, by zapewnić Ci czyste spalanie i czystą atmosferę Twojej przestrzeni. Knoty gruntujemy wyłącznie w woskach naturalnych i nigdy nie używamy tych gotowych, dostępnych na rynku i gruntowanych w parafinie, chociaż to prostsze i tańsze rozwiązanie. Jednak 100% natury w Green Dragonfly jest zawsze naszym celem i faktem.

Gruntowanie knota polega na zamoczeniu go w wosku (w naszym przypadku – naturalnym) po to, by utwardził się i zachował stabilność w świecy zalewanej w naczyniu. Następnie długi knot tniemy na mniejsze kawałki i na każdym z nich zaciskamy blaszkę, żeby umożliwić świecy wypalanie się do końca. Ten proces jest pracochłonny (wyobraź sobie wykonanie 1000 małych knotów do tealightów ręcznie, w taki właśnie sposób), ale efekt nagradza wysiłek. Gruntowanie jest koniecznością, gdy tworzymy świece zalewane w naczyniach i tealighty. W przeciwnym razie, knot nie uzyskałby stabilności w naczyniu i świeca wypalałby się nierówno.
Oprócz knotów bawełnianych, używamy także drewnianych. Nasz dostawca dba o szczegóły, podobnie jak my.  Knoty wykonywane są z poszanowaniem środowiska i wolne od substancji chemicznych, a szczególna technologia sprawia, że przy prawidłowym używaniu są niezawodne, doskonale palą się. Być może sądzisz, że knot to drobiazg… ale ten drobiazg ożywia świecę, a my bardzo troszczymy się o drobiazgi.

Opinie klientów

Newsletter

Zapisz się na newsletter.